Dzisiaj jest: 24.7.2021, imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

Rynek pracy dla inżynierów w 2021

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 221 Autor:

Rynek pracy dla inżynierów w 2021. Jakie będzie zapotrzebowanie pracodawców? Aktualna sytuacja inżynierów na rynku pracy oraz prognozy na przyszły rok.

Rynek pracy dla inżynierów w 2021
O znalezienie dobrego inżyniera pracodawcy zabiegali od lat. Osoby posiadające bogatą wiedzę techniczną i doświadczenie w swojej branży, zwykle nie miały problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wyszukiwanie ofert pracy z Warszawy dla mechaników, elektryków, inżynierów budownictwa, górnictwa, metalurgii, elektrotechniki, chemii, telekomunikacji, architektury, czy informatyki, nie przysparzało do tej pory trudności. Czy jednak pandemia, związane z nią obostrzenia, lockdown pozostawiły te branże w nienaruszonym stanie?
 
Rynek pracy w 2020 roku
Zgodnie z danymi statystycznymi podawanymi przez GUS (źródło: https://stat.gov.pl/), w II kwartale roku zlikwidowano ponad 93 tysiące miejsc pracy. III kwartał wypadł lepiej, bo liczba ta sięgnęła nieco powyżej 62 tysięcy, w tym około 26% związanych było z panującą pandemią i obostrzeniami mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19. Warto jednak zwrócić również uwagę na ilość nowo powstałych miejsc pracy. GUS podaje, że było ich ponad 126 tysięcy.
 
Jak pandemia wpłynęła na budownictwo?
Ten potężny sektor pomimo chwili grozy, stosunkowo dobrze poradził sobie z zaistniałą sytuacją. Najtrudniejszy był początek, czyli przełom marca i kwietnia, kiedy to wstrzymano niemal wszystkie inwestycje, zarówno te prywatne, jak i publiczne. Zmianie uległy kryteria udzielania przez banki kredytów, a wraz z tym pojawiła się niepewność i zmniejszeniu uległa liczba zleceń.
Złagodzenie restrykcji pod koniec kwietnia sprawiło, że wszystko ponownie nabrało tempa, a przedsiębiorcy i pracownicy w branży budowlanej odzyskali nadzieję na powrót do normalności.
Pandemia najmocniej odcisnęła się w sektorze budownictwa na pracach przy obiektach niemieszkaniowych. Działania przy budynkach handlowo-usługowych, produkcyjnych, hotelowych, biurowych zostały w dużej mierze wstrzymane z uwagi na niepewność finansową poszczególnych branż.
Zwiększyła się jednak ostatnio liczba inwestycji prywatnych. Twardy lockdown sprawił, że wiele osób zdecydowało się na budowę własnego domu. Sektor mieszkaniowy w budownictwie prezentuje się więc całkiem dobrze, jak zapewnia Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego. Nadchodzący rok powinien dać zatrudnienie wielu inżynierom budownictwa również w sektorze publicznym. Prognozy wynikają z unijnych planów budżetowych.
 
Inżynierowie których obszarów są w dobrej sytuacji?
Jednym z najlepiej prezentujących się obszarów gospodarczych pomimo pandemii, jest IT. Informatycy, programiści, graficy oraz pracownicy branży e-commerce, nie narzekają na brak zajęć. Jest to wynik przeniesienia bardzo wielu działalności do świata wirtualnego. To dzięki niemu polska gospodarka mogła przetrwać lockdown. Znacząca cyfryzacja procesów wkroczyła dynamicznie do wielu przedsiębiorstw, a w większości umocniła swoją pozycję i prawdopodobnie zrobiła to na stałe.
W minionym roku zwiększył się popyt na inżynierów branży farmaceutycznej, transportowej, spożywczej, elektrycznej, kosmetycznej oraz automatyki przemysłowej. Pandemia nie spowodowała tu strat, lecz wręcz wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów. Przyspieszeniu uległ rozwój nowoczesnych technologii i znacząco wzrosło zainteresowanie młodych osób studiami informatycznymi. Na tego rodzaju kierunki jest obecnie nawet 40 kandydatów na 1 miejsce. To za sprawą dobrze prezentującej się przyszłości absolwentów i ich stabilnej sytuacji na rynku pracy.
 
Kompetencje inżyniera przyszłości
Zgodnie ze słowami ekspertów wyrażonymi podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, sama wiedza techniczna nie będzie już wystarczająca. W dynamicznie rozwijającym się świecie gospodarczym, ogromną rolę odgrywać będzie zdolność kreatywnego myślenia, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole oraz nawiązywania relacji.
Pracodawcy w nadchodzącym roku planują utrzymać liczbę osób zatrudnionych inżynierów lub nawet ją zwiększyć. Dobrze wykwalifikowani specjaliści z bogatym doświadczeniem, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy, a ich zarobki w niektórych branżach będą się utrzymywać na dość wysokim poziomie.
 
Autor:
artykuł zewnętrzny
Źródło:
aplikuj.pl
Źródło: aplikuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.